Letní škola 2024: Gestalt- Ano! A impro?

Milí*é (Gestalt) psychoterapeuti*ky

zveme vás na druhý ročník Letní školy, kde se snoubí Gestalt terapie s aplikovanou improvizací. Už pár let si říkáme, že nám impro zásadně pomáhá v naší terapeutické práci. Proto jsme zanořili nos do praxe a výzkumu a prostřednictvím letní školy IVGT, pořádané s podporou výcviku Gestalt studia a terapeutického centra Zázemí se o tuto zkušenost s vámi chceme podělit. Přejeme si, aby letní škola byla prostorem pro setkání napříč instituty a terapeutickými směry.

Vycházíme z myšlenky, že každé setkání s klientem je kreativní improvizace. Trénink divadelní improvizace rozvíjí spontaneitu, dovednost být s druhým, napojit se, vkročit do neznáma, vydržet když se rodí figura a nechat se unášet spoluutvářenou situací. Zkušenost z terapeutické místnosti se jí v mnohém podobá. Proto vám nabízíme čtyřdenní experimentální hřiště, kde se Gestalt terapeuti s imprem mohou potkat.

Budeme hledat odpověď na otázku jakou zkušenost zažívám jako improvizující bytost a jak ji mohu využít jako terapeut.

Záměrem letní školy je reflektovat improvizační zážitek jako existenciální zkušenost, zkoumat ji jako zdroj pro rozšíření, posun a osvěženíterapeutických kompetencí, upevnění terapeutického postoje. Zveme vás do posilovny kreativního přizpůsobování, ke zkoumání kontaktu, vlastní spontaneity, ke spoluutvářenému dialogu a experimentaci.

Nebudeme hrát divadlo, ale prostřednictvím jeho nástrojů vnímat estetiku kontaktu, prozkoumávat modulování vlastní přítomnosti, umění se v momentu setkání nadechnout a podpořit figuru vynořující se ze spolutvářené situace. Zároveň si z improvizace ponecháme hravost, radost, kreativitu a spontánnost. K improvizační (sebe)zkušenosti nabídneme přiměřené množství teoretických vstupů a čas pro integraci. Doprovodný program postavíme tak, aby letní škola byla jak vzdělávací akcí, tak místem pro odpočinek a navazování vztahů.

P.S.: Záměrem letní školy rozhodně není: vyrábět nové improvizátory, zkoumat a hodnotit talent, učit se dělat legraci či se stát stand-up komikem. Zkušenost s improvizací či dramaťákem rozhodně není potřeba.

Bližsí informace

Co to bude: čtyřdenní intenzivní (sebe)zkušenostní dílna prostřednictvím aplikované improvizace, celkem 28 hodin společné práce  

Kdy a kde: 9.-12.7. 2024, Leitnerka, Leitnerova 434/2, Brno

Pro koho: Gestalt terapeuty/tky a studenty Gestalt výcviků s relevantní zkušeností v práci s klienty, kterou mohou reflektovat. Vítáme i kolegy a kolegyně z jiných psychoterapeutických směrů.

Za kolik: EARLY BIRDS cena 6500 Kč (do 30.3. 2024), standardní cena 7800 Kč

Povedou: Tomáš Andrášik, Bára Krčmářová

Letní školu pořádá IVGT o.p.s. s podporou Gestalt Studia a terapeutického centra Zázemí.


¨Přihlašování

Kapacita se již naplnila, přihlašovat se můžete pouze jako náhradníci!!!

Po vyplnění přihlášky obdrží účastníci mail s platebními údaji. 

O lektorech

Bára Krčmářová

Jsem psycholožka, Gestalt terapeutka, lektorka a improvizátorka. Ve vlastní praxi pracuji převážně s dospělými klienty, přes 20 let se zabývám krizovou intervencí (Linka bezpečí, Poradna Vigvam, terénní krizové týmy) a jsem mapovacím terapeutem Sociální kliniky. Lektorskou radost zažívám v rozvojových programech, trénincích a mentoringu pro pomáhající profese i firemní sektor. Improvizace je pro mě dlouhodobým zdrojem okouzlení, energie, flow a v posledních letech zkoumám její možnosti v rozvoji (nejen) terapeutických kompetencí.


Tomáš Andrášik

 Jako psychoterapeut, pracuji v soukromé praxi s dospělými a skupinami v Brně. Absolvoval jsem výcvik v INSTEPu a dvouletý mezinárodní výcvik v Instituto di Gestalt v Itálii. Už pár let hledám v teorii i praxi mosty mezi divadlem a gestalt terapií, provázím sebezkušenostní skupiny i mezinárodní kurzy v Gestalt theatre. Improvizaci se věnuji dvanáct let a otevřela mi dveře do prostoru, kde se pomáhající profese a dovednosti s nimi spojené potkávají s divadlem.