Letní škola: Gestalt- Ano! A impro?

Ahoj Gestaltisté*tky

zveme vás na letní školu, kde se snoubí Gestalt terapie s aplikovanou improvizací. Už pár let si říkáme (Bára a Tom), že nám impro zásadně pomáhá v naší terapeutické práci, a tak jsme zanořili nos do praxe a výzkumu a prostřednictvím letní školy IVGT a ve spolupráci s Ondrou se o tuto zkušenost s vámi chceme podělit.

Vycházíme z myšlenky, že každé setkání s klientem je kreativní improvizace. Trénink divadelní improvizace rozvíjí spontaneitu, dovednost být s druhým, napojit se, vkročit do neznáma, vydržet, když se rodí figura, a nechat se unášet spoluutvářenou situací. Zkušenost z terapeutické místnosti se jí v mnohém podobá. Proto vám nabízíme čtyřdenní experimentální hřiště, kde se Gestalt terapeuti s imprem mohou potkat. Budeme hledat odpověď na otázku jakou zkušenost zažívám jako improvizující bytost a jak ji mohu využít jako terapeut. Záměrem letní školy je reflektovat improvizační zážitek jako existenciální zkušenost, zkoumat ji jako zdroj pro rozšíření, posun a osvěžení individuálních terapeutických kompetencí, upevnění terapeutického postoje. Zveme vás do posilovny kreativního přizpůsobování, ke zkoumání kontaktu, vlastní spontaneity, ke spoluutvářenému dialogu a experimentaci. 

Nebudeme hrát divadlo, ale prostřednictvím jeho nástrojů vnímat estetiku kontaktu, prozkoumávat modulování vlastní přítomnosti, umění se v momentu setkání nadechnout a podpořit figuru vynořující se ze spolutvářené situace. Zároveň si z improvizace ponecháme hravost, radost, kreativitu a spontánnost. K improvizační (sebe)zkušenosti nabídneme přiměřené množství teoretických vstupů a čas pro integraci. Doprovodný program postavíme tak, aby letní škola byla jak vzdělávací akcí, tak místem pro odpočinek a navazovaní vztahů.

P.S.: Záměrem letní školy rozhodně není: vyrábět nové improvizátory, zkoumat a hodnotit talent, učit se techniky pro práci s klienty, učit se dělat legraci či se stát stand-up komikem. Zkušenost s improvizací či dramaťákem rozhodně není potřeba.


Bližsí informace

Co to bude: čtyřdenní intenzivní (sebe)zkušenostní dílna prostřednictvím aplikované improvizace, celkem 28 hodin společné práce

Kdy a kde: 19. - 22. 7. 2023, co.labs, Kounicova 22, Brno

Pro koho: Gestalt terapeuty/tky a studenty Gestalt výcviků s relevantní zkušeností v práci s klienty, kterou mohou reflektovat. Kolegyně/kolegové z jiných směrů jsou vítáni.

Za kolik: EARLY BIRDS cena 6800 Kč (prodlouženo do 14.5. 2023), standardní cena 7800 Kč

Povedou: Tomáš Andrášik, Bára Krčmářová, Ondřej Ženka

Akci pořádá IVGT. Administrativní podporu a fakturaci zajišťuje Zázemí - terapeutické centrum, z.s.


¨Přihlašování

Chcete se přihlásit, ale…  Co když se tam bude…  Improvizace zavání moc divadlem a předváděním se před lidmi? Váháte?  Máte otázky?  Potřebujete se ještě něco dozvědět?  To nás těší, sem s tím! 

PŘIPRAVILI JSME nezávazné 30 MINUT ONLINE SETKÁNÍ s jedním z lektorů, kde se můžete doptat na cokoliv. Napište na lucie.moravcikova@zazemi.org a Lucka vám nabídne termíny, kdy se můžeme potkat. 

O lektorech

Bára Krčmářová

Jsem psycholožka, Gestalt terapeutka, lektorka a improvizátorka. Ve vlastní praxi pracuji převážně s dospělými klienty, přes 20 let se zabývám krizovou intervencí (Linka bezpečí, Poradna Vigvam, terénní krizové týmy) a jsem mapovacím terapeutem Sociální kliniky. Lektorskou radost zažívám v rozvojových programech, trénincích a mentoringu pro pomáhající profese i firemní sektor. Improvizace je pro mě dlouhodobým zdrojem okouzlení, energie, flow a v posledních letech zkoumám její možnosti v rozvoji terapeutických kompetencí.


Tomáš Andrášik

Jako psychoterapeut, pracuji v soukromé praxi s dospělými a skupinami v Brně. Absolvoval jsem výcvik v INSTEPu a dokončují dvouletý mezinárodní výcvik v Instituto di Gestalt v Itálii. Už pár let hledám v teorii i praxi mosty mezi divadlem a Gestalt terapií, provázím sebezkušenostní skupiny i mezinárodní kurzy v Gestalt theatre. Improvizaci se věnuji dvanáct let a otevřela mi dveře do prostoru, kde se pomáhající profese a dovednosti s nimi spojené potkávají s divadlem. 

Ondřej Ženka

Jsem psychoterapeut s domovským zakotvením v Gestalt terapii, toho času lektor v IVGT a frekventant v supervizním výcviku. Pracuji v soukromé praxi s dospělými klienty. Vedl jsem skupiny, učil psychologii, pracoval v interním HR i jako externí konzultant a všechno jsem dělal rád. Teď mě baví experimentovat s prací v psychoterapeutickém poli.